Staňte se objeviteli kontinentů

Aktivita vhodná pro děti z prvního a druhého trojročí Montessori a pro první stupeň ZŠ. Ideální je, když dětí pracují i s Montessori atlasem a velkou mapou světa.

ASIE  S  MARCO  POLEM

 

Vytiskněte si objevitelskou mapu a podle vzoru ji dotvořte:

Mapa Asie

Vzorová mapa Asie

Image result for Marco Polo

Jmenuji se Marco Polo. Jsem jedním z nejznámějších cestovatelů, pocházím z Itálie. Narodil jsem se v roce 1254 v Benátkách do rodiny obchodníků. Na cestu jsem se vydal ve svých 17 letech a má cesta z Evropy do Asie a zpět trvala krásných 24 let. Své cestopisné zkušenosti jsem vydal knižně, a tak roku 1300 vyšla jedna z prvních cestovatelských příruček. Kniha byla velmi úspěšná a inspirovala mnoho mých pokračovatelů, jako například Krištofa Kolumba. Kniha je dodnes známá pod názvem Cesty Marka Pola. Napsal jsem ji po svém návratu z cest ve vězení, kde mě uvěznili nepřátelé mého města. Poznatky z cest, které jsem v Asii získal byly důležité pro budoucí obchod mezi Benátkami a východní Asií. Má kniha je o mém putování po souši, ale i po moři, útrapách, které jsme na cestách prožili, ale také například o setkání s chánem, ale také třeba s jednorožci (dnes již víme, že to byli nosorožci). Je po mě pojmenován kráter na odvrácené straně Měsíce.

AUSTRÁLIE  S  JAMESEM  COOKEM

 

Vytiskněte si objevitelskou mapu a podle vzoru ji dotvořte:

Mapa Austrálie

Vzorová mapa Austrálie

Image result for James Cook

Mé jméno je James Cook a narodil jsem se 7. listopadu 1728 do rodiny zemědělce. Od třinácti let jsem pracoval jako plavčík na uhelné lodi. Sám jsem se vzdělával ve všech námořních oborech a proto jsem ve svých 27 letech nastoupil jako kormidelník u britského válečného loďstva. Vydal jsem se na svou první objevitelskou cestu, hledal jsem nový jižní kontinent, Terra Australis, což v překladu znamená Země na jihu. Vědci mé doby mi nevěřili, že existuje. Našel jsem ji. Nově objevenou zemi jsem nazval Nový Jižní Wales a zabral ji pro Velkou Británii. Domorodí Australané, dorazili na australskou pevninu po moři z jihovýchodní Asie před 40 000 až 70 000 lety. Jejich umělecké a duchovní tradice patří k nejdéle přežívajícím v lidských dějinách. Po své třetí objevné plavbě jsem byl právě domorodci zahuben ve svých 51 letech.

AFRIKA S  DAVIDEM  LIVINGSTONEM

 

Vytiskněte si objevitelskou mapu a podle vzoru ji dotvořte:

Mapa Afriky

Vzorová mapa Afriky

Image result for DAVIDEM  LIVINGSTONE

Jmenuji se David Livingstone a narodil jsem se v roce 1813 ve Skotsku. Vyrůstal jsem v chudé rodině jako jedno ze sedmi děti. Bydleli jsme tehdy v jedné místnosti činžovního domu pro pracovníky továrny na bavlnu. V deseti letech jsem musel v továrně začít také pracovat a ze mzdy jsem si hned první týden koupil učebnici do školy. Kromě práce jsem studoval teologii, řečtinu a medicínu. Když jsem měl 27 let, stal se ze mě misionář. Vydal jsem se do Jižní Afriky. Během svého dalšího působení v Africe jsem získal pověst oddaného křesťana, odváženého průzkumníka a bojovníka proti otroctví. Na svých misijních cestách jsem prozkoumal řadu Evropanům neznámých oblastí. Jako první běloch jsem přešel poušť Kalahari, prozkoumal řeku Zambezi, na níž jsem objevil nádherné vodopády, které jsem měl tu čest pojmenovat po královně Vikrorii. Stal jsem se prvním člověkem, který přešel Afriku napříč. Na jedné z cest jsem se dokonce ztratil a byl jsem čtyři roky nezvěstný. Zemřel jsem ve věku šedesáti let při hledání pramenů Nilu. Mé srdce pohřbili u vodopádů, mé tělo je pohřbeno v Anglii.

Byl vzorem pro české cestovatele a objevitele Emila Houba, Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelku.

AMERIKA  S  KRYŠTOFEM  KOLUMBEM

ytiskněte si objevitelskou mapu a podle vzoru ji dotvořte:

Mapa Severní Ameriky

Vzorová mapa Severní Ameriky

Mapa Jižní Ameriky

Vzorová mapa Jižní Amerika

Image result for Kryštof Kolumbus

Mé jméno je Kryštof Kolumbus. Narodil jsem se kolem roku 1451 nejspíše v Janově v Itálii. Jsem jedním z nejznámějších mořeplavců a objevitelů. Za mého života se již všeobecně uznávalo, že je Země kulatá, na tehdejších mapách však ještě zcela chyběl jeden z kontinentů – Amerika. Už když jsem byl mladíkem lákalo mě moře, snažil jsem se proto získat práci námořníka na obchodních lodích. Snil jsem o tom, že by se lidé z Evropy mohli do Asie dostávat kromě východní, dosud užívané cesty, i západní cestou. Pro tento cíl jsem se snažil získat podporu u tehdejších panovníků. Podařilo se mi to a díky pomoci Španělska jsem vyplul získávat nové kolonie. Dostal jsem tři lodě – Santa Mariu, Pintu a Ninu. Po dlouhé tříměsíční plavbě jsme spatřili toužebně očekávanou pevninu. Až do své smrti jsem byl hluboce přesvědčen, že jsme přistáli v Asii. Jak velmi jsem se však mýlil.  Ve skutečnosti jsme přistáli na ostrově v dnešních Bahamách. I z toho důvodu jsme pojmenovali místní obyvatele jako indiány v domnění, že jsme se dostali k východnímu břehu Indie. Do Ameriky jsem poté podnikl ještě další tří výpravy. Po četných obtížích jsem se vrátil do Španělska, kde jsem roku 1506 zajištěn bohatstvím skonal. Ačkoli břehů Severní Ameriky dosáhli už kolem roku 1000 Vikingové, byly to právě Kolumbovy výpravy, které vzbudily zájem Evropy a způsobily dlouhotrvající kolonizaci Nového světa.

Evropa

Vytiskněte si objevitelskou mapu a podle vzoru ji dotvořte:

Mapa Evropy

Vzorová mapa Evropy

MAPA POSLEDNÍHO KONTINENTU – ANTARKTIDY KE STAŽENÍ ZDE.

, Staňte se objeviteli kontinentů E-LEARNING, Mapujeme svět

Mapy jsou pěkně barevné, že? Jeden kontinent má barev -krajin- víc, jiný míň. Na některém se rozkládají pouště, na dalším zase tundra.

Kontinenty jsou rozmanité a skládají se z různých typů krajin. každá taková krajina má svůj název. Odborně biom. Je na čase si o biomech zjistit víc.

Vytiskněte si obrázky biomů, vystřihněte je a nalepte do vytištěných karet. Vypadá to složitě, ale s pomocí rodiče to určitě zvládnete. Z druhé strany obrázků je kontrola pro případ nejistoty, kam obrázek přiřadit.

, Staňte se objeviteli kontinentů E-LEARNING, Mapujeme svět, Staňte se objeviteli kontinentů E-LEARNING, Mapujeme svět, Staňte se objeviteli kontinentů E-LEARNING, Mapujeme svět

Obrázky a charakteristika biomů ke stažení a tisku zde (zadejte oboustranný tisk s předvolbou Převrátit na delším okraji)

Karty biomů ke stažení a tisku zde

Během celého týdne si můžete dál vybarvovat objevitelskou mapu (najdeš je dole v textu) a vytvořit si tak postupně SVŮJ ATLAS.

 

Výsledek tvoření dětí může vypadat takto:

————————————————————————————————————————————–

Objevitelské mapy. Všimněte si, že na druhé mapě jsou zaznačeny státy! Mapy si vytiskněte a zaznačte do nich názvy kontinentů. Jinou barvou do map vepište místa, kde jste během svého života již byli, nebo se je teprve chystáte navštívit. Šťástnou cestu! Bon voyage!

svet

svet_politicka

 

Montessori mapa světa


Naši přátelé vám posílají dopis v lahvi. Poznáte, který objevitel napsal jakou zprávu? Psaní si vytiskněte oboustranně i s kontrolou na zadní straně.

“Milý příteli” – Dopis objevitele

V moři pro Vás lahev vylovila Eva Glabazňová, která vyrábí vzdělávací kartičky pro Montedu.cz

Jsme na konci objevitelské plavby. 

Závěrem ještě vyhlášení výtvarné soutěže:

Ocenění získává krásná prezentace ZŠ Via Libertátis o Jižní Americe. Posuďte sami, jak se studentům povedla:

Jižní Amerika prezentace ke stažení

Vašek Šulc (8 let) nám poslal ostrov Levitan létající ve vzduchu:

Industriální kontinenty Maxíka (4 roky) a Bruna (6 let): 

 

U nás objevování například vypadalo takto:


Image result for Pinta nina santa maria

Pokud se Vám společná objevitelská platba líbila, neváhejte si do třídy pořídit také zeměpisné pomůcky Mapuito