Náboženská geografie

Náboženství je fenomén doprovázející lidstvo od nepaměti. Církve jsou pak organizované skupiny věřících jednotlivých vyznání (denominací). V Česku má náboženská geografie přetrhanou tradici, a to zejména kvůli komunistické totalitě.  Znalost geografie náboženství však může přispět k pochopení vývoje světových kultur. 

Cílem lekce je pochopení rozmístění jednotlivých náboženství v současném světě a naučit děti přemýšlet v souvislostech. Učitel si nachystá symboly jednotlivých náboženství a úkolem dětí je rozmístit symboly na mapu světa. Ideální je pracovat ve skupinkách. Lekce může být také jednou ze součástí výkladu o vývoji náboženství.

, Náboženská geografie, Mapujeme svět

Výsledek obrázku pro worldwide percentage of religions

Geografie náboženství (religiózní geografie) je vědní disciplína, která zkoumá vztah a vzájemný vliv krajiny a prostoru na utváření náboženství a naopak.  Tímto oborem se prolínají politická geografie, kulturní geografie, religionistika, etnologie, historie a sociologie. 

Dalšími tématy  mohou být náboženské konflikty, vztahy mezi náboženstvím a lidskými právy, náboženský extremismus, fundamentalismus, procesy sekularizace apod. 

Výsledek obrázku pro worldwide percentage of religions

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení